W 1962 ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor nauk ekonomicznych.. Był rektorem i profesorem zwyczajnym Uczelni Vistula. Wykładał również w Instytucie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Szkoły Głównej Handlowej oraz w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Senatu Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych w Tokio.” Jest autorem ok. 760 publikacji naukowych. W wyborach parlamentarnych w 2005 bez powodzenia kandydował do Senatu z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w ramach porozumienia wyborczego ROG z SLD. W wyborach parlamentarnych w 2011 bezskutecznie kandydował do Sejmu z 2. miejsca na liście SLD w okręgu katowickim. Jest przewodniczącym ROG oraz Kongresu Porozumienia Lewicy.