• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    Dnia 21 lutego 2020 roku wyjechaliśmy (klasy humanistyczne 1cp i 2c) do Lublina, by wziąć udział w 11 Dniu Historyka organizowanym przez Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Tegoroczne hasło tego ciekawego wydarzenia brzmiało: „Słowianie, my lubim sielanki” – czas wolny Polaków.

   Najpierw wzięliśmy udział w warsztatach. Klasa 2c uczestniczyła w warsztacie pt. „Późnośredniowieczne traktaty szermiercze i ich interpretacja”, natomiast uczniowie klasy I c wzięli udział w warsztacie pt. „Karykatura okresu stalinowskiego jako narzędzie propagandy”. Na tych zajęciach przeanalizowaliśmy trzy karykatury z okresu stalinowskiego w Polsce i przy każdej określiliśmy, które elementy są prawdziwe, a które to kłamstwa komunistycznego rządu.

   Po zakończeniu zajęć udaliśmy się do auli głównej, aby posłuchać wykładów. Wystąpienia związane były z głównym hasłem tegorocznego Dnia Historyka, tj. czasem wolnym oraz sposobami jego spędzania w różnych okresach czasu. Pierwszy wykład prowadzony przez dr hab. Małgorzatę Kołacz-Chmiel dotyczył czasu wolnego chłopek w okresie staropolskim. Pani doktor ciekawie opowiadała o obowiązkach chłopek, ich ciężkiej codziennej pracy związanej z utrzymaniem domu i wychowywaniem dzieci oraz wynikającej stąd niewielkiej ilości czasu wolnego. Następnie mgr Anna Suchecka opowiadała o dawnych ogrodach. Był to bardzo interesujący temat, ponieważ poszukiwanie informacji i odtwarzanie ogrodów na podstawie zachowanych źródeł historycznych stanowią niszowy odłam historii.

   Kolejne było wystąpienie dr. hab. Andrzeja Przegalińskiego. Opowiedział on, jak wyglądał dzień powszedni i odświętny na lubelskim dworze ziemiańskim po upadku powstania styczniowego. Ostatni wykład dotyczył tego, jak czas wolny spędzali partyzanci w powojennym podziemiu antykomunistycznym. Dr hab. Mariusz Mazur w swoim wykładzie porównał spędzanie czasu w okresie 1945 – 47 do późniejszych lat – pięćdziesiątych, gdy żołnierze podziemia żyli w stanie ciągłego zagrożenia dekonspiracją. Dowiedzieliśmy się m.in., jak wyglądały żołnierskie wesela, jakie żarty robiono sobie nawzajem w czasie wolnym, i w jakich warunkach żołnierze mieszkali podczas przebywania w lesie.

   Podsumowując, dzień jak najbardziej udany. Warsztaty były ciekawym sposobem ćwiczenia spostrzegawczości i analizy materiałów historycznych, a wykłady, choć nieco krótkie, przedstawiły nam ciekawe strony historii, których próżno szukać w naszych podręcznikach do historii.

   Wyjazd zorganizował nauczyciel historii w klasach humanistycznych Tomasz Mikszyc.

Natalia Kucharska 1cp