27 lutego 2015 roku w naszym liceum odbyło się spotkanie poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych. Licznie zgromadzeni uczniowie, nauczyciele oraz przybyli goście mieli okazję zapoznać się z historią bohaterów walczących nawet do 1963 roku o Polskę wolną od komunistycznego dyktatu ZSRR. W spotkaniu wzięły udział trzy córki Jana Gorączki (pseudonim „Lont”) – panie Wacława Torba, Janina Górska oraz Lucyna Tulej. Dzięki ich uprzejmości mogliśmy poznać wiele faktów do tej pory dla nas niedostępnych.. Jak się okazało wszyscy trzej „Wyklęci” z naszego regionu, a więc Jan Gorączka,  Jan Leonowicz (pseudonim „Burta”) oraz Stefan Kobos (pseudonim „Wrzos”) nawiązywali ze sobą kontakty w celu podjęcia sprawnej walki z okupantem ze Wschodu. Dowiedzieliśmy się, że w Nowinach nieopodal Suśca znajduje się miejsce pamięci poświęcone jednemu z nich. Jedna z naszych koleżanek, dzięki trafnej odpowiedzi na pytanie prowadzącego spotkanie otrzymała płytę Tadka (Tadek Firma Solo) „Niewygodna Prawda II”, na której porusza on tematykę żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Po bardzo ciekawych opowieściach rodzinnych snutych przez przybyłych gości, członków rodziny „Lonta”, dwaj strzelcy z  Jednostki Strzeleckiej 2019 im. generała Tadeusza Piskora w Tomaszowie Lubelskim zaprezentowali umundurowanie z tamtego okresu oraz przedstawili przyniesione ze sobą części uzbrojenia. W krótkich słowach przytoczyli też historię walki z sowieckim okupantem na terenie naszego powiatu. Następnie mieliśmy okazję obejrzeć film z rekonstrukcji historycznej bitwy pod Posadowem. Po serii krótkich pytań skierowanych do córek „Lonta” zakończyliśmy spotkanie, które wzbudziło duże zainteresowanie problematyką Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy współorganizatorowi oraz prowadzącemu to spotkanie  Panu Maciejowi Bartoszykowi za możliwość lepszego poznania historii tak bardzo nam bliskiej, bo związanej bezpośrednio z naszym regionem.