Od wielu lat uczniowie z zespołu „The One” pod opieką Katarzyny Ważnej wykorzystują swoje talenty muzyczne, pomagając dzieciom i młodzieży będącym w trudnej sytuacji życiowej.

Wokaliści i instrumentaliści z naszej szkoły wspierali przez wiele lat m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Akcję Charytatywną „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” oraz  „Bilet do Stacji Życie”, umożliwiający leczenie dzieci afrykańskich z choroby głodowej.

3 stycznia 2016r. grupa „The One” współuczestniczyła w Charytatywnym Koncercie Kolęd organizowanym przez Zespół Artystyczny „Jawor” z Michalowa pod kierownictwem pana Stanisława Ważnego, nauczyciela z Zespołu Szkół w Michalowie. Koncert odbył się w Kościele Przemienienia Pańskiego w Rachaniach. Jego celem było zebranie pieniędzy na pomoc koleżance z naszej szkoły.

Swoją grą na instrumentach uświetnili koncert Kamil Góra (skrzypce), Ewelina Powroźniak (wiolonczela) oraz Marcin Szum (keyboard). Anielsko ciepłe głosy naszych wokalistek: Izy Putkowskiej, Martyny Luby, Moniki Nizio oraz Kasi Kozłowskiej rozgrzały i wzruszyły serca licznie zgromadzonej w mroźną niedzielę publiczności, która chętnie nagradzała wykonawców gromkimi brawami po wykonaniu każdej kolędy.

Miłym akcentem było także szczególnie ciepłe powitanie młodzieży przez księdza Tomasza Rybińskiego, wieloletniego katechety pracującego w naszej szkole.