• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

   „Sto lat temu Polacy marzyli o niepodległości, 96 lat temu odzyskali ją, a my teraz ją posiadamy. Obyśmy potrafili się z niej cieszyć i właściwie korzystać”. Tą myślą dyr. Janusz Frykowski rozpoczął uroczystą akademię dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, która odbyła się 7 listopada br. w ZS Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lub. Apel rozpoczął się od hymnu śpiewanego przez społeczność szkolną, a następnie poczet sztandarowy przekazał młodszym kolegom Sztandar Szkoły.

   Patriotyczne uroczystości w „Bartoszu” mają zazwyczaj zasięg szerszy. Tak było i tym razem. Mieliśmy zaszczyt gościć Panią Annę Pankiewicz, Dyrektora Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lub. oraz P. doktora Marka Siomę pracownika Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Właśnie z tym Instytutem Szkoła ostatnio nawiązała bliską współpracę. W jej ramach mieliśmy okazję uczestniczyć w okolicznościowym, lecz nieszablonowym wykładzie Doktora „Droga do wolności – znaczenie Niepodległej”, utrzymanym w tonie pewnego dialogu z młodym odbiorcą. Połączony był on z prezentacją koła naukowego młodych historyków, studentów UMCS. Zajmują się oni rekonstrukcją historyczną, która ostatnio urasta do rangi nauki pomocniczej historii. Tym razem opracowali rekonstrukcję niektórych kompletów odzieży i kreacji damskich pochodzących z XX wieku. Według Doktora historia nie ma być nauką zamkniętą w gabinetach badaczy, lecz rzeczywistością bliską człowiekowi żyjącemu wiele dziesiątków lat później i zbiorem doświadczeń minionych pokoleń, od których należy się uczyć.

   W dalszej części uroczystości uczniowie ZS Nr 1 pod opieką P. Joanny Zyzy zaprezentowali polonez, dostojny taniec, wywodzący się jeszcze z tradycji szlacheckiej, a uczniowie klasy Ic przedstawili krótką  adaptację dramatu Wyspiańskiego „Noc listopadowa”, dostosowaną nastrojem do narodowego święta. Największą uwagę skupił na sobie koncert piosenki patriotycznej znanej i nieznanej, przygotowany przez szkolny chór „The One” prowadzony przez P. Katarzynę Ważną. Starsi słuchacze mogli przypomnieć sobie „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Nadzieję” Jana Pietrzaka, dostojną pieśń „Marsz, marsz, Polonia…” oraz martyrologiczne tony w pieśni „Ojczyzno ma…”, a młodsi – docenili linię melodyczną takich utworów jak „Siwy mundur” czy „Moje miejsce na ziemi”. Dla wszystkich natomiast apel był interesującą lekcją patriotyzmu.

   Za dekorację i zapis filmowy odpowiedzialni byli Wiesław Wawryszczuk i Leszek Pienkos, a za inscenizację i scenariusz uroczystości – Roman Soniak.