W dniu 26 września klasy 1a, 2a i 2b wraz z wychowawcami wyjechały na wycieczkę do Lublina. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy ogród botaniczny oraz uczestniczyliśmy w pokazach fizycznych organizowanych corocznie przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej. Nie zabrakło również nieprzewidzianych atrakcji. Wycieczka rozpoczęła się nieplanowaną przejażdżką trasą szybkiego ruchu z Lublina w kierunku Warszawy, która została otwarta poprzedniego dnia. Po powrocie do Lublina, zaparkowaniu autokarów przed skansenem i krótkiej przechadzce w kierunku ogrodu botanicznego okazało się, że jesteśmy na jego tyłach. Dzięki szybkiej interwencji pani Doroty Stawarskiej pracownicy Ogrodu Botanicznego szybko nas odnaleźli, wprowadzili na jego teren i oprowadzając jego alejkami pokazali nam ostatnie kwitnące tego sezonu okazy.  Zwiedziliśmy  również szklarnie i rosnące w nich okazy roślin ciepłolubnych, w szczególności bogatą kolekcję kaktusów. Następnie przejechaliśmy na teren miasteczka uniwersyteckiego i po krótkim pobycie na placu Marii Curie Skłodowskiej weszliśmy do Instytutu Fizyki na pokazy fizyczne. Pracownicy naukowi, którzy prowadzili pokazy, zaprezentowali doświadczenia fizyczne z wykorzystaniem zabawek, eksperymenty cieplne i drgania oraz magiczne wirowanie bąków. Wszystkie eksperymenty były przez prowadzących szczegółowo wyjaśniane przy pomocy podstawowych praw fizyki, a uczestnicy pokazów mogli brać udział w ich wykonywaniu. W dalszym nauczaniu fizyki niejednokrotnie będzie doskonała okazja odwołać się do oglądanych doświadczeń. Po pokazach zamierzaliśmy szybko coś zjeść i wracać do domów. Zrozpaczone miny dziewczyny wpłynęły jednak na zmianę decyzji opiekunów i udaliśmy się do Galerii Plaza na zakupy. Warto było zobaczyć te radosne miny, gdy udało im się przebiec po wszystkich stoiskach w tej galerii. W pełni usatysfakcjonowani powróciliśmy do Tomaszowa.

Leszek Bober