11 kwietnia pan dyrektor dr Janusz Frykowski  podpisał kolejną już umowę o współpracy naszej szkoły  z ośrodkiem akademickim. Niebawem rozpocznie się regularna współpraca BARTOSZA z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Gośćmi ze strony naszego nowego partnera naukowego byli dr Radosław Bomba, słuchaczka I roku studiów doktoranckich  w Instytucie Kulturoznawstwa -  Monika Pruszkowska i studentka I roku kulturoznawstwa - Izabela Krzyżanowska. W spotkaniu inicjującym współpracę wzięli udział uczniowie klas o rozszerzeniu humanistycznym, gdyż to oni głównie staną się beneficjentami tego przedsięwzięcia.

Przedstawiciele UMCS szeroko zaprezentowali działalność naukową instytutu, zarysowali niezwykle nowoczesny profil kształcenia studentów dostosowany do potrzeb dzisiejszego rynku pracy (studia z zakresu współczesnych mediów, cybertechnologii w mediach itp.) , przedstawili szereg inicjatyw podjętych w Instytucie, służących nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale także rozwijaniu pasji studentów, budowania ich aktywności społecznej i kreatywnej, twórczej postawy.

W ramach współpracy partnerskiej nasi uczniowie będą uczestnikami wielu ważnych wydarzeń na UMSC, wezmą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych w Instytucie Kulturoznawstwa, nawiążą kontakty z kołami studenckimi itp. Szkoła stanie się też przestrzenią działalności akademickiej, gdyż tu także będą odbywały się zajęcia prowadzone przez pracowników tego ośrodka naukowego specjalizujących się w różnych dziedzinach. Bartosz planuje też realizować wspólnie z instytutem projekty edukacyjne. Jest to nieocenione zwłaszcza w czasach, gdy praktyczne umiejętności tak bardzo liczą się zarówno w okresie studenckim, jak też na rynku pracy ( np. warsztaty dziennikarskie, w tym z dziennikarstwa sieciowego). Nabywanie nowych kompetencji już w okresie szkolnym jest więc dla naszych uczniów szansą  na wyciągnięcie ręki.

Nie ulega wątpliwości, że inicjatywy podejmowane przez dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim służą rozwojowi uczniów i są dowodem troski o ich potrzeby edukacyjne. Tego typu nowatorskie rozwiązania dowodzą nowoczesnego profilu szkoły, czyniąc z niej niezwykle atrakcyjną placówkę oświatową.

Więcej informacji o Instytucie Kulturoznawstwa UMCS na stronie: