Tomasz Mikszyc wyróżniony nagroda MEN wraz z Kuratorem Tomaszem Szabłowskim i dyrektorem I LO Leszkiem Boberem
17 października 2024 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Zamościu odbyła się ważna dla środowiska szkolnego uroczystość. Tego dnia Lubelski Kurator Oświaty, pan Tomasz Szabłowski, z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczył nauczycielom nagrody za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. W tym gronie znaleźli się też nauczyciele z Bartosza- pani Jolanta Pasierb i pan Tomasz Mikszyc.
W tym roku Nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty przyznano pani Jolanta Pasierb. Wśród jej bardzo licznych sukcesów znalazły się m.in. bardzo wysokie lokaty jej uczniów zdobywane na olimpiadach i konkursach przedmiotowych lub zawodach ściśle związanych z nauczanym przez nią przedmiotem. W 2022 r. uczennica pani Jolanty Pasierb została finalistką Olimpiady Wiedzy Chemicznej, w roku szkolnym 2015/2016 trzech uczniów zakwalifikowało się do finału II Ogólnopolskiego Turnieju All-Chemicznego (w kolejnym roku drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła III miejsce w tym konkursie). W 1916 roku uczniowie pod opieką pani Jolanty Pasierb wystartowali w konkursie ogłoszonym z okazji 30- lecia ADAMEDU i wygrali 10 tys. złotych na wyposażenie pracowni chemicznej. W roku szkolnym 2013/2014 uczennica była uczestniczką zawodów drugiego stopnia 60. Olimpiady Chemicznej oraz uczestniczką zawodów trzeciego stopnia Podkarpackiego Konkursu Chemicznego. Największy sukces odniósł uczeń pani Jolanty Pasierb w roku szkolnym 2012/13 zdobywając tytuły: finalisty 59. Olimpiady Chemicznej, laureata (I miejsce) Konkursu Chemicznego Politechniki Warszawskiej, laureata Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH, laureata Podkarpackiego Konkursu Chemicznego, finalisty 49. Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. A. Swinarskiego. Również w tym samym roku jej uczennica uczestniczyła w zawodach drugiego stopnia 59. Olimpiady Chemicznej oraz w zawodach drugiego stopnia Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH. W roku szkolnym 2011/2012 uczeń został finalistą 58. Olimpiady chemicznej i laureatem 48. Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. A. Swinarskiego. W roku szkolnym 2011/2012 jeden uczeń uczestniczył w zawodach drugiego stopnia 57. Olimpiady Chemicznej oraz został laureatem Konkursu Chemicznego „Rok przed Maturą”. Takich sukcesów było też dużo w latach wcześniejszych. Można wymienić choćby uczestnictwo w zawodów drugiego stopnia 55. Olimpiady Chemicznej, w roku szkolnym 2007/2008 laureatkę Konkursu Chemicznego „Rok przed Maturą”, itp. W 2015 roku w uznaniu zasług w zakresie dydaktyki chemii pani Jolanta Pasierb otrzymała Medal Polskiego Towarzystwa Chemicznego im. Zofii Matysikowej.
Pani Jolanta Pasierb od wielu lat wykazuje duże zaangażowanie oraz umiejętność pracy z młodzieżą o zróżnicowanych uzdolnieniach i osiąga bardzo wysokie wyniki w działaniach dydaktyczno - wychowawczych. Prowadzi dodatkowe zajęcia fakultatywne dla uczniów zdolnych i mających trudności w nauce- opiekuje się młodzieżą w ramach „Lubelskiego programu pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych”. Rozwijając zainteresowania uczniów planuje, organizuje i przeprowadza wyjazdy edukacyjne do ośrodków akademickich i naukowych (Festiwal Nauki Kraków, Biologiczne Centrum Nauki Warszawa, Festiwal Nauki Warszawa, Festiwal Nauki Lublin.). Corocznie przygotowywała pokazy chemiczne dla gimnazjalistów, później uczniów klas 8 w ramach obchodów Dni Otwartych Szkoły. Zachęca wychowanków do udziału i prezentacji własnych osiągnięć podczas spotkań naukowych organizowanych przez ośrodki akademickie (II Forum Młodych Chemików, Forum Młodych Chemików Wrocław).
Z uczniami zdolnymi przez wiele lat pracował też pan Tomasz Mikszyc uhonorowany w tym roku Nagrodą Ministra Edukacji. W 2011 r. jego uczeń uczestniczył w zawodach III stopnia 52. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. W 2012 i 2013 roku uczeń uzyskał tytuł laureata 53. i 54. edycji tej olimpiady. Podczas finału 53. edycji dodatkowo wygrał Konkurs Oratorski o nagrodę Przewodniczącego Komitetu Głównego OWoPiŚW. W 2013 r. jego uczeń zajął V miejsce w Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. W 2014 r. kolejni zajęli V miejsce w Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej zorganizowanym z okazji 70-lecia tej uczelni. W 2020 r. 3-osobowa szkolna drużyna z uczniem Pana Tomasza Mikszyca w składzie zajęła VI miejsce w konkursie internetowym zorganizowanym przez Lubelskie Kuratorium Oświaty z okazji 157. rocznicy powstania styczniowego. W następnym roku jego uczennica otrzymała tytuł finalistki XLVII Olimpiady Historycznej. W 2021 r. jego wychowanek wygrał eliminacje wojewódzkie i wszedł w skład 3-osobowej drużyny, która reprezentowała województwo lubelskie w finale ogólnopolskim VII edycji konkursu “Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Ponadto jego dwaj uczniowie zostali laureatami Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i otrzymali prawo studiowania na wybranych przez siebie kierunkach tej uczelni. Od 2020 do 2022 r. jego uczennica trzykrotnie zdobyła tytuł laureatki konkursu “Wolna-Niepodległa”.
Poza ścisłą działalnością dydaktyczną był jednym z założycieli i redaktorem naczelnym pisma samorządowego „Re-Wizje Tomaszowskie”, zainicjował wydawanie pisma szkolnego “Bartoszowe Wieści”. Opracował i wdrożył autorski program z historii regionalnej „Dzieje Zamojszczyzny od XVI do XX wieku”. Był jednym z pomysłodawców i współorganizatorem Dnia Patrona Szkoły, Regionalnego Konkursu Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym, a także przewodniczącym Komisji Regionalnej. Konkurs ten odbywał się w latach 2017-2018. Zainicjował i przeprowadził międzyszkolny konkurs wiedzy o zdrowym trybie życia dla uczniów tomaszowskich szkół pod hasłem „Drzwi otwarte dla zdrowia”.
Zaangażowanie nauczycieli z Bartosza przekłada się zawsze na sukcesy uczniów. Wyróżnionym w tym roku szkolnym pedagogom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.